1. آیا من کاندید مناسبی برای جراحی بینی هستم ؟

مردان و زنان در هر رده سنی میتوانند گزینه ای مناسب برای عمل بینی باشند. معمولاً رینوپلاستی بر روی کودکان و نوجوانان زیر 15 سال انجام نمیشود زیرا رشد بینی آن ها هنوز متوقف نشده است. کاندید مناسب برای رینوپلاستی فردی است که از ظاهر بینی خود ناراضی بوده و در عین حال انتظاراتی واقع گرایانه و منطقی از نتایج عمل دارد.
اگر همواره از ظاهر بینی خود ناراضی بوده اید یا شکل و سایز آن در طول زمان تغییر کرده و یا بینی شما در اثر ضربه تغییر شکل داده است بنابراین شما گزینه ای مناسب برای جراحی بینی هستید.

چه کسانی کاندید مناسب جراحی بینی هستند؟

جراحی بینی در کشور ما بسیار پر طرف دار است. سالانه افراد زیادی برای انجام این عمل اقدام می‌کنند. کلینیک‌ها و بیمارستان‌هایی هم که این عمل در آنجا انجام می‌شود بیش از گذشته شده است. متخصصان و جراحانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند نیز در همه جای شهر قابل دسترس هستند. البته در این میان هستند افرادی که از این استقبال و میل مردم سوء استفاده می‌کنند. برای انتخاب یک پزشک معالج متخصص و مناسب باید تحقیقات زیادی انجام شود. به دلیل این که بینی از اعضای مهم صورت است و کارایی‌های مهمی مانند تنفس و بویایی دارد، نباید در این زمینه ریسک کرد. حتی در مواردی ممکن است آسیب‌هایی به بینی وارد شود که غیر قابل جبران هستند.

چه کسانی نباید جراحی بینی انجام دهند؟

تصمیم برای این که جراحی بینی انجام شود یا نه یک تصمیم خیلی شخصی است. اما این افراد باید از یک سری مشخصات نسبی برخوردار باشند.
افرادی که از نظر روحی به نظر می‌رسد مشکل دارند، ممکن است در اثر حرف‌های دیگران بخواهند این کار را انجام دهند. این افراد به طور معمول دچار وسواس فکری هستند و ممکن است هرگز راضی نشوند. حتی ممکن است پس از عمل هم هیچ وقت رضایت خاطر از ظاهر خود نداشته باشند و با این تفکر مشکلاتی را برای پزشک معالج  جراح بینی فراهم کنند.
افرادی که انتظارات واقع بینانه ندارند نیز نباید برای این عمل اقدام کنند. هستند افرادی که بعد از چند بار عمل هم باز ظاهر بینی خود را دوست ندارند. پزشک باید این توانایی را داشته باشد که این گونه افراد را مجاب کند که یا از انجام عمل منصرف شوند یا تسلیم حرف‌ها و نظریات کارشناسانه پزشک و جراح شوند.
مورد مهم دیگری که افراد را از انجام عمل بینی منع می‌کند، یک سری از بیماری‌ها هستند. برخی افراد که دچار بیماری‌های خاص هستند و شرایط خاص دارند نمی‌توانند برای این جراحی اقدام کنند. مهم‌ترین دلیل آن هم بی هوشی برای انجام عمل است که ممکن است آنها را با خطرات احتمالی مواجه کند.
به طور مثال می‌توان افراد دچار نارسایی‌های ریوی و قلبی را نام برد. همچنین افراد با بیماری‌های دیگر مانند سینوزیت با زمینه آلرژی، رینیت آلرژیک، درگیری قارچی سینوس و تومورها باید تا زمان درمان این عمل را عقب بیاندازند و در زمان مراجعه به پزشک جراح بینی حتماً درباره بیماری خود با او صحبت کنند و وی را در جریان کامل روند بیماری و درمان قرار دهند.
افراد سیگاری که تعداد سیگار مصرف آنها بالا است نیز ممکن است نتوانند هرگز عمل بینی انجام دهند، مگر این که سیگار را ترک کنند. کسانی که هم درگیر مشکلاتی مانند انعقاد خون هستند یا از داروهای انعقادی مثل آسپرین یا وافارین استفاده می‌کنند، باید درباره آن با پزشک خود صحبت کنند. برخی از افراد بدن آنها کلویید ساز است و زخم‌های پوستی به ویژه در قسمت صورت یا بینی که در زمان جراحی به وجود می‌آیند ممکن است برای این افراد درمان پذیر نباشد.

چه کسانی برای انجام جراحی بینی اقدام می‌کنند؟

روز به روز بر تعداد کسانی که جراحی بینی را راه حلی برای درمان بسیاری از مشکلات خود می‌دانند اضافه می‌شود. می‌توان مشکلات بینی را به دو دسته بیرونی که همان ظاهر بینی است و مشکلات داخلی تقسیم کرد. در ادامه بخشی از مشکلات داخلی و ظاهری توضیح داده شده‌اند. همچنین پیش از توضیح مشکلات ظاهری معیارهای یک بینی استاندارد برای خوانندگان توضیح داده شده است.

1- مشکلات داخلی بینی کدام هستند؟

مهم‌ترین دلیل برای انجام عمل بینی مشکلات داخلی هستند. بسیاری از پزشکان نیز توصیه می‌کنند که تنها افراد با انحراف بيني که دچار گرفتگي بيني هستند و همچنین سينوزيت‌هاي مكرر و تنگي نفس دارند بايد به سراغ جراحی بروند.
انحراف بيني به دو شكل خارجي و داخلي در افراد وجود دارد که رفع انحراف بيني داخلي جزء كارهاي جراحي پلاستيك به حساب می‌آید. مشکل دیگر در داخل بيني را می‌توان رشد زیاد شاخك‌‌هاي داخل بيني دانست. به‌ طور معمول، در هر طرف بيني سه برآمدگي استخواني در بيني هست که به  آن شاخك می‌گویند. هوا در زمان گذر از بيني، از بین اين برآمدگي‌ها عبور می‌کند و کارهای گوناگونی مانند تصفيه، مرطوب ‌و گرم كردن هوا روی آن انجام می‌شود. احتمال دارد اين شاخك‌ها به دلایل مختلفی زیاد رشد كنند و به این ترتیب راه گذر هوا تنگ می‌شود. این افراد اگر با مصرف دارو نتوانند نتیجه لازم را به دست بیاورند و همچنان در تنفس مشکل داشته باشند، بهتر است برای عمل جراحی اقدام کنند.
مشكل دیگری که موجب اشكال در تنفس، پیش و پس از جراحي بيني مي‌‌شود، وجود پوليپ‌ها هستند. پوليپ‌‌هاي در واقع بافت‌هاي اضافه متورم هستند كه از مجراي سينوس داخل وارد بيني شده‌اند و راه عبور هوا را بسته‌اند. این افراد باید ابتدا مشکل پولیپ و تنفسی خود را حل کنند و بعد از آن به فکر زیبایی بینی باشند.
در میان این سه مشکل داخلی بینی که عنوان کردیم، دو تا از آنها (اندازه شاخک‌های بینی و انحرافات تیغه بینی) در زمان انجام عمل زیبایی هم زمان با آن قابل اصلاح هستند، اما در مورد وجود پولیپ در بینی فرد باید ابتدا مشکل پولیپ را بر طرف کند.

معیارهایی استاندارد برای تشخیص اشکالات ظاهری بینی

شیوه‌های بسیاری برای ارزیابی بینی و تناسب آن با اجزای صورت وجود دارد. پیش از این که برای عمل بینی اقدام کنید، بهتر است این موارد را مد نظر داشته باشید. بینی به خاطر شکل و شمایل برجسته‌ای که در صورت دارد، از جهات مختلف دارای نمای متفاوتی است.
در صورتی که بخواهیم بینی را از تمام رخ مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا باید صورت را به پنج قسمت مساوی تقسیم کنید. در این حالت، پهنای بینی باید شامل یک پنجم صورت باشد. اگر بینی در یک پنجم وسط صورت شما است، بینی پهنای مناسبی دارد. راه دیگری که با آن می‌توانید پهنای بینی را بسنجید این است که از گوشه داخل چشم دو خط فرضی عمودی بکشید و در این حالت پهنای بینی باید میان این خطوط باشد.
ارتفاع بینی هم که از نوک بینی تا صورت است، باید در نیم رخ با پهنای بینی برابر باشد. در صورتی که خطی فرضی از نوک بینی بکشیم و بعد یک خط از نوک بینی به آن متصل کنیم، زاویه تشکیل شده بین این دو خط باید ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد. زاویه متشکل میان بینی و صورت باید ۳۰ تا۴۰ درجه باشد و در ایده آل‌ترین و زیباترین حالت، نزدیک به ۳۶ درجه است.
زاویه میان بینی و لب‌ها نیز مهم است. این زاویه در صورت خانم‌ها باید ۹۵ تا ۱۰۵ درجه و در مردها باید ۹۰ تا ۹۵ درجه باشد. زاویه‌ای که پیشانی با بینی تشکیل می‌دهد هم باید ۱۱۵ تا ۱۳۵ درجه باشد.
یکی دیگر از نماهای بینی نمای زیر آن است که اگر از پایین به آن نگاه شود باید به شکل مثلث باشد. اگر ارتفاع این مثلث فرضی به سه قسمت مساوی تقسیم شود، سوراخ‌ها باید دو سوم ابتدایی را تشکیل دهند.
در صورتی که از ریشه بینی به نوک بینی یک خط فرضی در نظر گرفته شود، این خط در خانم‌ها باید حدود ۲ میلی متر با بینی فاصله داشته باشد و در آقایان نیز باید روی خط باشد.
توضیحاتی که در بالا داده شد همان طور که گفتیم برای یک بینی در استانداردترین حالت بود. اگر بینی خود را از نماهای مختلف بررسی کردید و به نظرتان رسید که از این استانداردها فاصله دارید، هرگز نباید به راحتی این فکر را به خود راه دهید که بینی شما مشکل دارد. مهم‌ترین مسئله در مورد ظاهر بینی ترکیب و نشست آن در صورت است و مسئله مهم دیگر احساس درونی رضایت شما است. سعی کنید با دلایل منطقی برای عمل بینی به پزشک مراجعه کنید.

2-مشکلات ظاهری بینی کدام هستند؟

هر فردی که برای عمل مراجعه می‌کند لزوماً نباید سر از تخت و اتاق جراحی در بیاورد. اگر واقعاً بینی او مشکل خاصی ندارد و با صورتش نیز متناسب است و فرم آن جوری است که تنها در نظر صاحبش ایراد دار به نظر می‌رسد نه بقیه، باید او را مجاب کرد که از عمل جراحی منصرف شود.
در مورد مشکلات ظاهری بینی می‌توان گفت به عنوان مثال، افرادی که بینی بسیار بزرگ دارند به طور معمول از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، به ویژه اگر بقیه اجزای صورت آنها ریز نقش باشد، بینی تناسبی با صورتشان نخواهد داشت. این افراد می‌توانند برای کوچک‌تر کردن آن به جراحان متخصص مراجعه کنند.
یکی از مهم‌ترین عواملی که افراد را به سمت و سوی انجام دکترجراح بینی می‌کشاند، کسانی هستند که در اثر ضربات سختی که به بینی آنها وارد شده است، آن را دچار آسیب کرده است. این اتفاق ممکن است در کودکی و حین بازی رخ دهد. بدترین اتفاقی که ممکن است در اثر ضربه بینی برای یک فرد ایجاد شود، این است که بینی بشکند. شکستگی‌‌های بینی به طور قطع بینی را دچار مشکلاتی می‌کند. ایجاد انحرافات در بینی و نامتقارن کردن آن از گرفتاری‌هایی هستند که افراد با بینی شکسته به طور معمول با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
افرادی که با شکستگی بینی به متخصص مراجعه می‌کنند باید بدانند که به احتمال زیاد با یک بار جراحی نتیجه‌ای نخواهند گرفت. این افراد در عمل اول مشکل شکستگی آنها جبران می‌شود و به علاوه مشکل تنفسی که در اثر شکستگی برای آنها ایجاد شده بود بر طرف خواهد شد و در عمل دوم که به آن عمل بینی ترمیمی می‌گویند بر روی ظاهر و زیبایی بینی کار می‌شود. در ادامه چند مشکل ظاهری مورد بررسی قرار گرفته‌اند

عمل بینی ارزان در تهران

 به طور خلاصه چنانچه شما هر کدام از شکایات زیر را دارید عمل بینی میتواند برای شما مناسب باشد :

 • بینی بسیار بزرگ یا بسیار کوچک در مقایسه با دیگر اجزاء صورت
 • قوز و برآمدگی در بینی
 • بینی بسیار پهن
 • نوک بینی بزرگ، افتاده و برآمده
 • سوراخ بینی بزرگ یا باریک و کوچک
 • بینی نامتقارن یا کج
 • بینی شکسته یا آسیب دیده
 • مشکلات تنفسی ناشی از ساختار بینی
 • بینی قوز دار
  افرادی که بینی استخوانی دارند در مواردی یک قوز و برآمدگی در بینی خود دارند که در بیشتر مواقع ظاهر بینی را به ویژه در نیم رخ بد شکل می‌کند. این قوز در برخی افراد ارثی است یا ممکن است در اثر ضربه و تصادف ایجاد شده باشد. این افراد می‌توانند با برداشتن این قوز که به شیوه‌های شکستن و برداشتن و یا سمباده زدن انجام می‌شود، به بینی ایده آل خود دست پیدا کنند.
  در برخی بینی‌ها علاوه بر قوز، استخوان آنها نیز کوتاه است، این افراد علاوه بر برداشتن قوز کارهای دیگری نیز باید روی بینی آنها انجام شود.

  بینی بسیار پهن
  یکی دیگر از کاندیداهای مناسب برای انجام عمل بینی افرادی هستند که بینی بسیار پهنی دارند. برخی افراد با بینی پهن بعد از عمل هم نتیجه مطلوبی نمی‌گیرند. در این شیوه عمل جراحی محدودیت‌هایی وجود دارد و جراح چاره‌ای ندارد جز این که از پهنای پره‌های بینی کم کند و یا جلوی پهن شدن بینی در هنگام خندیدن را بگیرد. به این ترتیب باید عمل جراحی گسترده‌ای انجام دهد و عضلات زیادی را قطع کند. این کارها ممکن است سلامت بینی را به خطر بیاندازد.
  وقتی جراح بیني پایه‌های بینی را به هم نزدیک می‌کند، باید به فکر تنفس بیمار هم باشد. انجام زیاد این کار به احتمال زیاد بیمار را دچار مشکلات تنفسی می‌کند. به همین دلیل، نزدیک کردن پره‌ها تا آنجا که به اندازه ایده آل نزدیک شود، در بسیار موارد امکان پذیر نیست.

  بینی نا متقارن
  به طور کل، همه بینی‌ها از یک بی تقارنی برخوردار هستند، اما در بعضی افراد این بی تقارنی به چشم می‌‌آید. نا متقارن بودن بینی ممکن است به دلایل مختلفی باشد. یکی از دلایل آن می‌تواند عمل جراحی نادرست باشد. برخی از افراد هم به طور ارثی چنین مشکلی دارند. اگر پره‌ها با محور بینی تناسب داشته باشد، با کم و زیاد کردن آن می‌‌توان این بی تقارنی را بر طرف کرد. اما در مواردی پره‌های بینی روی یک محور نیستند و به طور مثال قوس یکی بیشتر است که در این موارد ایجاد تقارن کار مشکلی است. بیمار باید بداند که ایجاد تقارن به صورت صد در صد بسیار امر بعیدی است.
  گاهی سوراخ‌ها به شکل نا متقارن هستند. گاهی این سوراخ‌ها بسیار بزرگ هستند و در صورت بسیار به چشم می‌آیند. یا خیلی کوچک هستند که ممکن است فرد را دچار مشکلات تنفسی کنند. این مشکلات را نیز می‌توان با جراحی بینی رفع کرد.

  بینی با نوک بزرگ، گرد و افتاده
  برخی افراد نیز با نوک بینی خود مشکل دارند. نوک بینی ممکن است بزرگ، افتاده و برآمده باشد که این افراد نیاز دارند با تغییراتی که در بینی آنها به وجود می‌آید، ترکیب زیباتری در صورتشان ایجاد شود.
  اگر نوک بینی گرد است، بسته به شدت آن فقط تا اندازه‌ای ممکن است اصلاح شود. اگر بینی غضروفی باشد، در اغلب موارد کاری از دست جراح بر نمی‌آید، اما در صورتی که نوک گرد بینی گوشت یا چربی باشد قابل اصلاح خواهد بود.
  بینی‌هایی با نوک افتاده با کار گذاشتن غضروف در جلوی بینی با عمل جراحی، بینی عکس العمل نشان خواهد داد و با به وجود آوردن بافت طبیعی، از افتادگی بینی جلوگیری می‌کند. در مواردی نیز وجود دارد که بعضی از بیماران پس از جراحی زیبایی دچار این افتادگی می‌شوند. گاهی افتادگی پس از عمل در اثر التهاب است که با رفع آن، بر طرف می‌شود. دلیل دیگر افتادگی بینی پس از جراحی، دستکاری سیستم طبیعی بدن است. به طور معمول، زمانی که این مشکلات بیش از حد دیده می‌شوند، عمل بینی برای فرد مناسب نبوده است.

  بینی خوکی
  در صورتی که سر بینی رو به بالا است و سوراخ‌های آن از رو به رو به طور واضح به چشم می‌آید، به آن بینی خوکی گفته می‌شود. بیشتر بینی‌های خوکی نتیجه جراحی‌های غلط هستند و خوکی بودن بینی کمتر ارثی است. اگر جراح بینی را زیادی کوتاه کرده و نوک آن را بالا برده باشد، این اتفاق ناگوار برای فرد می‌افتد. احتمال دارد این مشکل دیگر قابل اصلاح نباشد.

  بینی نعل اسبی
  در برخی از بینی‌ها جراح بدون در نظر داشتن بخش گوشتی، بخش استخوانی را خیلی کوچک می‌کند، اما نمی‌تواند قسمت گوشتی را هم کوچک کند. در این وضعیت، بخش بالایی بینی ظریف و بخش پایینی پهن و شبیه نعل اسب می‌شود. در مواردی ممکن است این اشکال قابل اصلاح باشد.

بینی شکسته یا اسیب دیده
اگر بینی شما دجار شکستگی شده و استخوان های بینی تغییر مکان داده اند فوراً باید به پزشک مراجعه نمایید. در بعضی موارد شکستگی میتوانید از کیسه یخ برای رفع کبودی و تورم بینی استفاده نمایید و بعد از 2 الی 3 روز به پزشک مراجعه کنید تا پزشک راحتتر بتواند میزان آسیب را ارزیابی کرده و تشخیص دهد که آیا عمل جراحی بینی مورد نیاز است یا خیر.
در جراحی رینوپلاستی داشتن انتظارات واقعی و منطقی امری بسیار مهم میباشد. تغییر شکل بینی میتواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد اما الزاماً حلال تمام مشکلاتتان نخواهد بود. با اینکه تغییر شکل و اندازه بینی تأثیر زیادی در چهره شما دارد ولی با این حال حتی بعد از جراحی هم ممکن است بینی شما کاملاً بدون نقص و ایده آل نباشد.

چه کسانی ایده آل‌ترین کاندیداها برای انجام عمل جراحی بینی هستند؟

ایده آل‌ترین فرد برای انجام عمل بینی کسی است که از سلامت برخوردار است و هیچ نظری در مورد بینی خود ندارد و دوست دارد ظاهر بینی‌اش تغییر کند و زیبا شود و عیب و نقص‌های آن بر طرف شود. نمی‌توان سن ایده آلی را برای این عمل در نظر گرفت. می‌توان از سن 17 تا 60 برای انجام این عمل اقدام کرد.
این افراد باید دیدگاه درستی نسبت به جراحی داشته باشند و بتوانند رابطه‌ای صحیح با جراح داشته باشند و تمام خواسته‌های منطقی خود را با او در میان بگذارند. فرد باید بپذیرد که هیچ چیز صد در صد نیست و ممکن است تصویری که در کامپیوتر و به صورت سه بعدی دیده است، کمی با نتیجه عمل متفاوت باشد.
پوست، استخوان و غضروف که اجزای تشکیل دهنده بینی هستند در عین حال نقش مهمی نیز در نتیجه نهایی عمل جراحی بینی دارند. افراد با پوست نازک نتایج بهتری می‌گیرند. افراد با پوست ضخیم و غضروف‌های ضعیف که البته باید خاطر نشان کرد بیشتر ایرانی‌ها در این دسته قرار می‌گیرند، احتمال دارد تغییرات زیادی در بینی آنها نتوان ایجاد کرد.
بهترین گزینه ها برای جراحی بینی افرادی هستند که کاملاً از نتایج ممکن آگاه بوده وبا اگاهی کامل نسبت به عمل بینی اقدام میکنند.

مشاوره رینوپلاستی

در طول جلسه مشاوره برای رینوپلاستی مطالب زیر مطرح خواهند شد :
•    اهداف شما از عمل هم در مورد ظاهر بینی و هم در مورد شرایط تنفسی
•    وضعیت پزشکی، آلرژی های دارویی و درمان های پزشکی قبلی
•    داروهای مورد استفاده در حال حاضر، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد مخدر
•    جراحی های انجام شده در گذشته
جراح پلاستیک همچنین ممکن است :
•    سلامت عمومی شما و هر گونه عامل ریسک را ارزیابی نماید.
•    آپشن های موجود برای شما جهت تغییر شکل بینی را ارائه کند.
•    صورت شما را اندازه گیری کرده و آزمایش نماید.
•    عکس بگیرد.
•    در مورد آپشن های جراحی بینی با شما صحبت کند.
•    یک دوره درمانی پیشنهاد نماید.
•    در مورد نتایج احتمالی جراح بینی و ریسک ها و عوارض آن صحبت کند.
حتماً سؤال های خود را مطرح کنید. به همین منظور ما لیستی از سؤالاتی که میتوانید از جراح خود بپرسید تهیه کرده ایم.
فهمیدن تمام جنبه های جراحی رینوپلاستی بسیار حائز اهمیت است. احساس نگرانی و استرس که ناشی از هیجان برای رسیدن به یک ظاهر جدید یا استرس قبل از عمل میباشد، بسیار طبیعی است.

سعی کنید این احساسات و نگرانی های را با جراح خود در میان بگذارید
جراحی بینی

سن مناسب عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست؟

 • در دختران از سن 15سالگي و در پسران از سن 17 سالگی به شرط رشد كامل استخوانی. در افراد مسن نیز که بافت های بینی دچار سستی و افتادگی شده اند این عمل موجب جوان تر به نظر رسيدن وبهبود تنفس مي شود.

 آیا شما فصل خاصی از سال را برای عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) توصیه میکنید؟

 • خیر. سرما و گرمای هوا در نتیجه عمل رینوپلاستی بی تاثیر است.

بینی گوشتی به چه نوع بینی اطلاق میگردد؟

 • بینی گوشتی دارای پوستی ضخیم و اسکلت غضروفی ضعیف میباشد. بواسطه فراوانی غدد مترشحه چربی پوست بینی این افراد ضخیم و چرب میباشد. در این موارد بهتر است با تقویت داربست غضروفی بینی، شکل مناسب به نوک بینی داده شود. بنابراین بسیاری از بینی های گوشتی در حقیقت به جای این که بافت زیاد داشته باشند، از داربست ضعیفی برخوردارند و با تقویت این داربست می توان این عیب را اصلاح نمود. دانش، تجربه و هنر جراح قادر است این تعادل و توازن ظریف را در جهت ایجاد نوک بینی طبیعی و با ثبات ایجاد نماید.

انجام جراحی زیبایی بینی با بیهوشی عمومی مناسب تر است یا با بی حسی موضعی؟

 • هیچیک بر دیگری برتری ندارد. برخی از پزشکان بیهوشی عمومی و برخی دیگر بیحسی موضعی را ترجیح میدهند. برخی اوقات نیز ملاک تصمیم گیری جراح خواست و تمایل بیمار است. در مواردیکه به علت بیماری زمینه ای بیهوشی عمومی به صلاح بیمار نمیباشد با نظر متخصص بیهوشی رینوپلاستی تحت بی حسی موضعی انجام می پذیرد.

  سؤالاتی که میتوانید از جراح بینی خود بپرسید:
  •    آیا شما دارای مجوز هستید
  •    آیا تخصص شما در زمینه جراحی پلاستیک میباشد ؟
  •    آیا امکان جراحی در بیمارستان را دارید ؟ در کدام بیمارستان ها جراحی میکنید ؟
  •    آیا من کاندید مناسبی برای این جراحی هستم ؟
  •    چه کارهایی باید انجام دهم تا بهترین نتیجه را بگیرم ؟
  •    جراحی من کجا و چگونه انجام خواهد شد ؟
  •    کدام تکنیک جراحی را به من پیشنهاد میکنید ؟
  •    مدت زمان ریکاوری چقدر خواهد بود ؟ و در طول مدت ریکاوری به چه کمک هایی نیاز دارم ؟
  •    جراحی من چه ریسک ها و عوارضی خواهد داشت ؟
  •    چگونه میتوان این عوارض را کنترل کرد ؟
  •    ظاهر بینی من بعد از گذشت زمان چگونه خواهد بود ؟
  •    چنانچه از نتیجه عمل راضی نباشم چه کارهایی میتوانم انجام دهم ؟
  •    آیا تصایر قبل و بعد از عمل بیماران دیگر را دارید ؟